Kartografia w geobazie – reprezentacje kartograficzne
Aktualnie szkolenia prowadzone przez instruktorów Esri Polska odbywają się stacjonarnie i w formie zdalnej. Pomimo zmiany formuły, szkolenia online w zakresie treści i przekazu są identyczne jak autoryzowane szkolenia Esri prowadzone w trybie stacjonarnym.
Szczegółowy opis procedury prowadzenia szkoleń i wymagań technicznych w trybie zdalnym znajduje się w Regulaminie szkoleń organizowanych przez Esri Polska. Szczegółowa instrukcja korzystania z platformy zdalnej jest wysyłana do uczestników szkoleń po potwierdzeniu organizacji szkolenia.
Poziom
Zaawansowany
Czas trwania
2 dni
Podręcznik
jęz. polski
Koszt szkolenia
4 600 PLN
ArcGIS daje możliwość definiowania reprezentacji kartograficznych, które mogą być wykorzystywane do tworzenia zaawansowanej symbolizacji obiektów i zarazem zapisane w geobazie wraz z danymi. Ten kurs uczy definiowania reprezentacji kartograficznych i pokazuje możliwości ich zastosowania w różnych rozwiązaniach kartograficznych. Dowiesz się jak tworzyć symbolizację dla różnych kartograficznych opracowań tematycznych w różnych skalach, bez potrzeby duplikowania przetwarzania danych. Kurs prezentuje reprezentacje kartograficzne w kontekście projektu mapy. W trakcie ćwiczeń dokonywana jest konwersja istniejącej symbolizacji na reprezentacje oraz prowadzone prace związane z tworzeniem i przetwarzaniem zaawansowanej symbolizacji w celu udoskonalenia projektu mapy. Realizując kolejne etapy, dowiesz się kiedy, w celu optymalizacji przebiegu prac produkcji kartograficznej, należy użyć reprezentacji kartograficznych, a kiedy metod tradycyjnej symbolizacji w ArcGIS.
Dla kogo jest kurs?
Kurs przeznaczony jest dla kartografów i wszystkich specjalistów GIS, którzy w produkcji map wykorzystują zaawansowane techniki kartograficzne oprogramowania ArcGIS.
Cele
- Zapoznanie ze strukturą reprezentacji kartograficznych.
- Poznanie różnych metod tworzenia reprezentacji kartograficznych.
- Tworzenie własnych symboli przy użyciu reprezentacji kartograficznych.
- Wykorzystanie reprezentacji kartograficznych do rozwiązania problemów związanych z konfliktami symboli, generalizacją i różnicami skalowymi.
- Tworzenie multi-reprezentacji kartograficznych dla jednej klasy obiektów w geobazie.
- Zrozumienie, kiedy należy stosować reprezentacje kartograficzne, a kiedy można użyć standardowych metod ArcGIS do symbolizacji obiektów na mapie.
Tematyka:
- Podstawy reprezentacji kartograficznych: Przegląd tradycyjnych metod symbolizacji; Elementy modelu reprezentacji kartograficznych; Gromadzenie symbolizacji w geobazie; Reprezentacje, a tradycyjna symbolizacja; Korzyści z użycia Reprezentacji.
- Planowanie projektu kartograficznego: Założenia projektowanej mapy; Rozmiar projektowanej mapy, wynikowy format, odbiorcy mapy; Projektowe dane, obszar opracowania, skala mapy i układ współrzędnych; Projektowa symbolizacja i kompozycja mapy.
- Podstawy Reprezentacji Kartograficznych: Pojęcie struktury reprezentacji; Tworzenie, zarządzanie i modyfikowanie reguł reprezentacji; Przyporządkowanie reguł do obiektów; Konwertowanie istniejącej symbolizacji na reprezentacje; Tworzenie
multi-reprezentacji klasy obiektów. - Pojęcie poziomów symboli: Tworzenie i modyfikowanie warstw sygnatur, kreski wypełnienia; Praca z edytorem Sygnatur; Importowanie symbolizacji z pliku stylu i plików graficznych.
- Pojęcie stylów rozmieszczenia sygnatur i efektów geometrycznych: Wykorzystanie i własności stylów rozmieszczenia sygnatur; Przegląd efektów geometrycznych; Efekty geometryczne dla geometrii punktowej, liniowej i poligonowej; Globalne efekty geometryczne; Pojecie i usuwanie błędów logicznych geometrii reprezentacji.
- Zarządzanie wyjątkami: Typy wyjątków; Zapis wartości wyjątków; Tworzenie i usuwanie wyjątków; Zarządzanie własnościami symbolu jak atrybutami (pola z tabeli atrybutów).
- Rafinowanie reprezentacji: Wykorzystanie narzędzi geoprzetwarzania do automatyzacji procesów kartograficznych; Pojęcie swobodnych reprezentacji.
- Zarządzanie reprezentacjami: Planowanie i przebieg prac; Poprawne użycie reguł, wyjątków i pól z wartościami symboli reprezentacji; Użycie etykiet i opisów z reprezentacjami; Zmiany schematu geobazy i powiązania z geobazą wersjonowaną.
- Prace wykończeniowe mapy: Dopracowanie projektu mapy z reprezentacjami; Kompozycja i wydruk mapy.
Oprogramowanie
ArcGIS for Desktop ( Advanced)
Wymagania i zalecenia
Kurs przeznaczony jest dla osób, które ukończyły szkolenie ArcGIS 1: Wprowadzenie do GIS lub ArcGIS 2: Efektywne wykorzystywanie narzędzi GIS lub Projektowanie map w ArcGIS albo posiadają wiedzę porównywalną.
PDF do pobrania
Szkolenie w oparciu o następujące produkty
Terminy najbliższych szkoleń
Brak szkoleń w najbliższym terminie