Sieć przyszłości, czyli PKP Energetyka z technologią lokalizacyjną Esri
Wprowadzenie
PKP Energetyka, spółka specjalizująca się w sprzedaży i dostarczaniu energii elektrycznej klientom trakcyjnym i biznesowym, poszukiwało rozwiązania ułatwiającego tworzenie planów inwestycyjnych i lokalizacyjnych.
Wyzwania
Zapewnienie sprawnego działania majątku tworzącego sieć do przesyłania energii elektrycznej.
Digitalizacja procesów zarządzania siecią w celu rozwijania inwestycji.
Konieczność zgromadzenia wiedzy na temat majątku i jego stanu technicznego.
Korzystanie z rozwiązania, które rozwijałoby się razem z potrzebami firmy i zmianami w jej otoczeniu.
Rozwiązania
Bazujący na oprogramowaniu Esri ArcGIS długoterminowy program budowy ekosystemu zarządzania mieniem, który pozwala na optymalną alokację środków finansowych na utrzymanie i rozwój majątku. Dane o obiektach w połączeniu z odpowiednią dokumentacją techniczną zaprezentowane są na mapach, co pozwala m.in. na analizy związane z potrzebami rozwoju sieci, jej modernizacji, czy istotne skrócenie procesu wydawania warunków przyłączeniowych.
Korzyści
Zautomatyzowane procesy zarządzania majątkiem sieciowym (ZMS) poprzez rozbudowane funkcje analiz wizualizacji danych.
Budowanie scenariuszy rozwoju dzięki możliwości integracji danych zewnętrznych (np. planów zagospodarowania przestrzennego, danych demograficznych, czy pogodowych).
Wizualizacja majątku na mapie wraz z potrzebnymi danymi oraz analizy przestrzenne, które dają podstawę do określania części wymagań infrastrukturalnych, prognozowania ryzyk, priorytetyzacji zadań naprawczych i konserwacyjnych.
Rozwiązanie odpowiada za inwentaryzację i paszportyzację majątku sieciowego, co znacząco ułatwia prace eksploatacyjne i utrzymaniowe.
System, poprzez zapewnienie dostępu do rzetelnej informacji o aktualnym stanie urządzeń, zwiększa poziom bezpieczeństwa sieci i minimalizuje częstotliwość występowania awarii.
Opis projektu
„Zanim aplikacja została oddana w ręce użytkowników, wielu pracowników PKP Energetyka zastanawiało się nad zasadnością inwestowania w to rozwiązanie. Obecnie coraz więcej osób zgłasza potrzebę korzystania z tego systemu widząc niewątpliwe zalety, jakie daje dostęp do aktualnej wiedzy na temat naszej infrastruktury.„
Patrycja Kałużyńska
Kierownik Projektu, Biuro Zarządzania Projektami, Departament Architektury Projektów i Informatyki